Gubienie moczu – czy to problem każdej kobiety?

Gubienie moczu – czy to problem każdej kobiety?

Czy kiedykolwiek zdarzało Ci się gubić mocz? 

Jednym z elementów wywiadu podczas pierwszej wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego jest pytanie: “Czy kiedykolwiek zdarzyło się Pani gubić mocz?”

Większość pacjentek odpowiada na nie przecząco. 

Czy wobec tego nietrzymanie moczu nie jest problemem współczesnych kobiet? 

Niestety  gubienie moczu było i jest problemem, z którym mierzą się kobiety. Często okazuje się, że kobiety zaprzeczają gubieniu moczu, ponieważ wydaje im się, że po porodzie utrata kilku kropel podczas kaszlu, kichania czy podskoków to zupełnie normalne. Takie informacje były przekazywane z pokolenia na pokolenie aż zostały uznane za normę. 

Trzeba zaznaczyć, że nietrzymanie moczu podczas kaszlu, gubienie kilku kropel moczu przy kichaniu czy wilgotna bielizna po podskokach nie są normą!

Kiedy tłumaczę to pacjentkom, są bardzo zaskoczone i okazuje się, że niejednokrotnie przyznają, że rzeczywiście taki problem im towarzyszy. Zaskoczenie jest jeszcze większe, kiedy mówię, że nie muszą się z nim godzić a dzięki właściwej terapii mogą się pozbyć nieprzyjemnych dolegliwości. 

Dlaczego nietrzymanie moczu po porodzie jest uznawane za normę?

Na to pytanie nie potrafię odpowiedzieć. Prawdopodobnie wynika to z tego, że informacje o gubieniu moczu po porodzie były przekazywane z pokolenia na pokolenie tworząc przekonanie, że taka dolegliwość jest nieodłącznym elementem ciąży i porodu. 

Podczas ciąży, dno miednicy zostaje mocno przeciążone a pod koniec drugiego trymestru siła mięśni dna miednicy maleje nawet dwukrotnie. Dodatkowym czynnikiem, który powoduje osłabienie mięśni jest poród. Podczas drogi, którą pokonuje dziecko przez kanał rodny kobiety, dochodzi do mocnego rozciągnięcia tkanek tworzących dna miednicy.  Czasami towarzyszą mu urazy w obrębie krocza np. pęknięcie lub nacięcie. 

Czy można temu zapobiec? 

Oczywiście, że tak! Właściwe ćwiczenia, dbałość o prawidłową postawę, dopasowana aktywność fizyczna  oraz bezpieczne wykonywanie aktywności dnia codziennego przynoszą niesamowite rezultaty i pozwalają zapomnieć o nietrzymaniu moczu. 

Pamiętaj, stan zdrowia intymnego zależy od Ciebie!

Gdzie szukać pomocy? 

Jeśli zauważyłaś u siebie niepokojące objawy, nie czekaj, skonsultuj się ze specjalistą. Fizjoterapia uroginekologiczna oferuje szeroki wachlarz możliwości w przypadku nietrzymania moczu. Właściwe postępowanie, pozwala pozbyć się dolegliwości i zapomnieć o nieprzyjemnym problemie.

Możesz również porozmawiać o tym ze swoim ginekologiem lub rozważyć konsultację urologiczną.

Aby umówić się na wizytę

Kliknij poniższy przycisk